ubytování pro sportovce Boží Dar

  • studie 2020
  • Boží Dar, Karlovarský kraj
  • památková zóna
  • novostavba

Autor: Ing. arch. Vít Jurica

Studie řeší objekt pro ubytování sportovců na Božím Daru. Budova doplňuje stávající uliční řadu podél nádrže (penzion Engadin, penzion Edita...) a dovytváří tak uliční blok se stávajícími budovami a navazující vzrostlou ochrannou zelení podél silnice na Myslivny. Celý blok se obepíná kolem stávajících víceúčelových sportovních hřišť uprostřed. Tento útvar navazuje na dochovanou urbanistickou strukturu města Boží Dar, t.j. bloky a polobloky složené z řadových a solitérních budov. V bezprostřední blízkosti se nachází již zmíněné víceúčelové venkovní sportoviště se šatnami, wellness penzionu Engadin (počítá se s využitím pro potřeby sportovního centra), v dochozí vzdálenosti (do 2 min.) pak nástup na běžecké tratě a lyžařské sjezdovky včetně bezprostředního napojení na skiareál Klínovec. Od budovy směrem na západ se počítá v budoucnu se stavbou kryté městské sportovní haly.
Prostorově je budova rozdělena na tři samostatné sedlové hmoty s dřevěnou fasádou, které leží na terénu a na kamenném ''podstavci'' tvořeným částečně vystupujícím podzemím podlažím. Tyto tři hmoty tvoří nárožní kompozici ukončující uliční blok. Funkčně je objekt dělen po jednotlivých podlažích. Vstup do objektu je v ustupujícím 1.PP - na úrovni parkoviště, kde se nachází recepce s navazující vertikální komunikací, společenskou místností využívanou rovněž pro stravování a jako výukový prostor. V západním traktu se nachází dále tělocvična a technické zázemí objektu. Od prvního 1.NP výše se nacházejí pokoje pro sportovce. Stávající objekt na pozemku investora bude využit jako technické zázemí - lyžárna a kolárna.
Při materiálovém řešení byly zvoleny lokálně užívané prvky. Hlavní fasáda je tvořena dřevěnými latěmi dvou šířek (4 a 8 cm latě) a dvou povrchových úpravách (bezbarvý olej, tmavý/černý lak). Barvy oddělují základní hmoty objektu a dvě rozdílné šířky formátů obkladů člení fasády horizontálně. Vystupující část 1.PP je z předezděnného kamenného zdiva (božídarský svor) tl. 18-20 cm. Vstup pak zvýrazňuje cortenový prvek. Dřevěná okna a ostění jsou od 1.NP jsou v přírodním odstínu, v 1.PP (v kamenném zdivu) jsou okna a vstupní dveře hliníkové v antacitovém odstínu pro větší odolnost vůči sněhu. Krytiny na sedlové střeše jsou celé rovněž v antracitovém odstínu, avšak v rozdílném formátovém provedení dle jednotlivých hmot - falcovaná krytina a střešní šablony.